Mike Hoseus

Mike ma wyjątkowo ogromną wiedzę i bogate doświadczenie w zakresie zarówno procesów produkcyjnych jak i rozwoju zasobów ludzkich (HR) i z tego powodu został powołany na stanowisko dyrektora Center for Quality People & Organizations (CQPO) – organizacji założonej w 1999 roku przez Toyota Motor Manufacturing. Toyota powołała CQPO celem upowszechniania w sektorach edukacji, biznesu i organizacji społecznych filozofii Lean oraz praktyk zarządzania zasobami ludzkimi. Aktualne wspólne projekty CQPO z Toyotą obejmują: procesy selekcji i szkolenia nowo zatrudnianych pracowników / członków zespołu, szkolenia po awansie na stanowiska lidera zespołu (Team Leader) i lidera grup (Group Leader), szkolenie liderów i menadżerów kółek jakości (Quality Circle), jak i kompleksowe rozwiązywanie problemów dla wszystkich poziomów.

Mike wspólnie z Dr. Jeffrey’em Likerem (autorem książki „Droga Toyoty” / „Toyota Way”) napisał książkę „Kultura Toyoty – serce i dusza filozofii Toyoty” („Toyota Culture – The Heart and Soul of the Toyota Way”). Mike jest adiunktem w Center for Manufacturing Uniwersytetu Kentucky, Center for Competitive Change Uniwersytetu w Dayton oraz wykładowcą Lean Enterprise Institute.

Zanim podjął pracę w CQPO, Mike przez 13 lat pracował na stanowiskach kierowniczych w fabryce Toyoty w Georgetown w stanie Kentucky, zarówno w dziale HR, jak i na produkcji. Jako zastępca dyrektora generalnego w dziale HR odpowiadał za sprawy: personelu, bezpieczeństwa, rozwoju zasobów ludzkich, relacji między pracownikami, świadczeń, szkolenia oraz zespoły w dziale produkcji i dziale HR w zakładzie, którego załoga liczyła 8 000 pracowników. Jego główną inicjatywą było usprawnienie relacji między działami produkcji i HR. Mike rozpoczął pracę w dziale produkcyjnym fabryki Toyoty w Georgetown w 1987 roku od stanowiska kierownika na linii montażowej samochodów. Do zakresu jego obowiązków w dziale produkcji należały aspekty bezpieczeństwa, jakości, produktywności, kosztów oraz postaw moralnych. Wraz z rosnącym doświadczeniem, zdobytym na stanowisku dyrektora zakładu montażu, a w końcu zastępcy dyrektora generalnego, zakres jego obowiązków ulegał poszerzeniu o działania operacyjne całego zakładu, utrzymanie ruchu i inżynierię (dział technologiczny).

Obecnie Mike wspiera organizacje w procesie wdrażania kultury Lean, koncentrując się na roli kadry zarządzającej i działu HR oraz na tym, w jaki sposób strumień wartości specjalistów łączy się ze strumieniem wartości działu produkcji.

Artykuł Mike Hoseusa

Przeczytaj artykuł Hoseusa dostępny w języku angielskim pt. Don’t forget the Toyota House has two pilars, not one – kliknij TUTAJ by przejść do tekstu

Książka Hoseusa


zobacz pełen program