Orry Fiume

Orest (Orry) J. Fiume był wiceprezesem ds. finansowych i administracji oraz dyrektorem The Wiremold Company w West Hartford w Connecticut. Firma zyskała światową sławę, kiedy James P. Womack i Daniel T. Jones opisali ją w książce „Lean Thinking” jako lidera w zarządzaniu w stylu Lean. Orry pracował w Wiremold jako dyrektor finansowy od 1978 do przejścia na emeryturę w 2002 roku.

Na początku lat 90-tych Orry dokonał transformacji tradycyjnego system księgowego w Wiremold w system rachunkowości zgodny z zasadami Lean (Lean Accounting) wypracowując nowatorski system zarządzania księgowością, którego funkcjonowanie wspierało stosowanie praktyk Lean w całej firmie. Następnie wprowadził księgowość opartą na zasadach Lean w ponad 20 firmach przejętych przez Wiremold. Jest współautorem książki „Real Numbers: Management Accounting in a Lean Organization” nagrodzonej Shingo Prize w 2004 roku oraz właśnie świeżo wydanej w 2017 roku książki „Lean Strategy”. Od wielu lat prowadzi warsztaty na temat „szczupłej księgowości” na zaproszenie m.in. Lean Enterprise Institute, the TBM Institute oraz the University of Dayton Center for Competitive Change. Swoim doświadczeniem dzielił się w 15 krajach na całym świecie. Orry jest dożywotnim członkiem Shingo Prize Academy, nazwanej przez Business Week „produkcyjną nagrodą Nobla”.

Orry ukończył Rensselaer Polytechnic Institute oraz Fairfield University. Jest biegłym rewidentem (CPA) oraz członkiem Amerykańskiego Instytutu Biegłych Rewidentów (American Institute of Certified Public Accountants). Jest również członkiem Financial Executives International (organizacja zrzesza dyrektorów finansowych), w której przez lata pełnił funkcję prezesa sekcji Connecticut Valley Chapter. Zasiada również w radzie dyrektorów The Lean Enterprise Institute, organizacji będącej światowym liderem w zakresie Lean Thinking. Jest również , radzie dyrektorów Catalysis (dawna nazwa The Thedacare Center for Healthcare Value promującej zastosowanie filozofii Lean w służbie zdrowia). Jest ponadto członkiem fundacji the Lean Education Advancement Foundation.

Artykuły Oresta Fiume

Dowiedz się jak zmiany wywołane przez Lean zamienić w zysk firmy  – kliknij TUTAJ by przeczytać artykuł

Przeczytaj również artykuł Oresta w języku angielskim pt. Can ROI and Lean Co-Exist? – kliknij TUTAJ by przeczytać tekst

Książki Oresta


zobacz pełen program