Podsumowanie XI Konferencji Lean Management

Filozofia odchudzania procesów produkcji oraz szczupłego podejścia w obszarach pozaprodukcyjnych staje się coraz bardziej popularna. Świadczy o tym fakt organizacji kolejnej, jedenastej już Konferencji Lean Management, na którą w 2011 roku przybyło prawie 350 osób.

Uczestnicy XI Konferencji Lean Management

Uczestnicy XI Konferencji Lean Management podczas sesji plenarnej

Spotkanie specjalistów i menadżerów zainteresowanych wymianą doświadczeń w zakresie Lean Management odbyło się we Wrocławiu w dniach 14-16 czerwca 2011 roku. Organizatorzy wydarzenia dołożyli wszelkich starań, aby Konferencja była źródłem najnowszej wiedzy i w sposób praktyczny pomogła uczestnikom w pokonywaniu kolejnych etapów wdrażania “Lean Thinking” w ich firmach. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji były najlepsze praktyki w zakresie zarządzania, przywództwo zgodne z zasadami Lean oraz kierowanie organizacją wg zasad szczupłego zarządzania.

Uczestnicy Konferencji zapoznają się z ofertą Leanbooks.pl

Uczestnicy Konferencji zapoznają się z ofertą Wydawnictwa LEI Polska

Pierwszy dzień należał do gości specjalnych. Swoją wiedzą i doświadczeniami podczas sesji plenarnych i seminariów dzielili się m.in. dr Michael Balle (dyrektor zarządzający ESG Consultants, współzałożyciel francuskiego Instytutu Lean, współautor bestsellerów “Kopalnia Złota” oraz “Dyrektor firmy jako Lean Menadżer“), Orest Fiume (współautor książki “Real Numbers“), John Burton (były dyrektor 3 fabryk General Motors w Europie), Tomasz Koch i Remigiusz Horbal (Lean Enterprise Institute Polska), Marek Piątkowski (ekspert w dziedzinie wdrożeń szczupłej filozofii) oraz Mike Rother (współautor dwóch kluczowych podręczników z zakresu Lean Manufacturing: “Naucz się widzieć” i “Tworzenie ciągłego przepływu” oraz autor wydanej niedawno głośnej książki “Toyota Kata“). Po zakończonej sesji obrad w pierwszym dniu, ostatni z wymienionych prelegentów – Mike Rother – spędził sporo czasu podpisując egzemplarze swojej książki Toyota Kata, której polskie wydanie właśnie w tym dniu miało swoją premierę.

John Burton

John Burton

Mike Rother  podpisuje swoją książkę - Toyota Kata

Mike Rother podpisuje swoją książkę „Toyota Kata”, której premiera miała miejsce podczas XI Konferencji Lean Management

Drugi dzień stanowił prezentację zrealizowanych już wdrożeń systemu Lean w konkretnych firmach. Każdy z uczestników miał możliwość wyboru dwóch z sześciu studiów przypadków. „Wśród zwolenników Lean w naszym kraju wciąż jeszcze dominują duże przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym, jednak coraz częściej dołączają też prywatne polskie firmy” – powiedział prof. Tomasz Koch. Swoimi doświadczeniami w trakcie konferencji dzieliły się: GKN Driveline Polska, Timken Polska, HJ Heinz Polska, GEDIA Poland Assembly, Whirlpool Polska, SCA Packaging oraz General Motors Manufacturing Poland.

Zgodnie z tradycją imprezy, trzeciego dnia Konferencji uczestnicy wybierali pomiędzy warsztatami tematycznymi, a wycieczkami do firm znanych z wdrożenia filozofii szczupłości. W 2011 roku organizatorzy przygotowali wizyty w fabryce Toyota Motor Manufacturing Poland i Faurecia w Wałbrzychu oraz w fabryce General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach.

Uczestnicy Konferencji podczas warsztatów

Uczestnicy Konferencji podczas jednego z seminariów

Ponadto dużą liczbę uczestników Konferencji zainteresowała w tym dniu sesja warsztatowa “Toyota Kata”, podczas której Mike Rother wyjaśnił stosowany w Toyocie model przewodzenia i zarządzania ludźmi, pozwalający firmie skutecznie się adaptować, stosować innowacje i uzyskiwać trwałą przewagę konkurencyjną. Orest Fiume poprowadził natomiast warsztaty na temat “Lean Accounting – rachunkowości zgodnej z zasadami Lean”. Podczas tych warsztatów wyjaśniał, w jaki sposób najwyższe kierownictwo oraz dyrektorzy finansowi powinni przekształcić rutynowe praktyki księgowe w nowy system, który nie tylko działa według zasad Lean lecz również wspiera praktyki Lean.

Orest Fiume

Orest Fiume podczas swojego seminarium na temat Lean Accounting

Trzeci warsztat poprowadził Marek Piatkowski na temat “Metod coachingu w procesie stosowania A3″ (metodę A3 opisał doskonale John Shook w swojej książce “Zarządzać znaczy uczyć“). W trakcie tego warsztatu jego uczestnicy dowiedzieli się o różnych sposobach stosowania metody A3, podstawowych formach raportów A3 i przede wszystkim o tym, w jaki sposób używać tej metody jako narzędzia zarządzania zmianą, metody do rozwoju pracowników, techniki dzielenia się wiedzą oraz jako ogólnego narzędzia do zarządzania.

XI KLM (9)

Marek Piątkowski i uczestnicy seminarium „Praca standaryzowana menadżera”

[/mp_tab]

XI KLM prelegenci

XI KLM - program

[/mp_tab]

W roku 2011 podczas XI Konferencji Lean Management miała miejsce polska premiera głośnej książki  Mike’a Rothera pt. „Toyota Kata”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Lean Enterprise Institute Polska.

Dzięki wiedzy zawartej w tej książce można:

  • Poznać wzorzec określający, jak należy właściwie definiować i dochodzić do odpowiednio zdefiniowanych warunków docelowych (stanu, który chcemy osiągnąć).
  • Dowiedzieć się w jaki sposób przełożony powinien właściwie kształtować u podwładnych sposób myślenia i działania niezbędny w procesie doskonalenia.
  • Nauczyć się stawiać swoim pracownikom cele i sprawiać, by sami dążyli do ich osiągnięcia.

Dzięki lekturze tej ważnej książki o zarządzaniu wiele kwestii uznawanych do tej pory za pewnik, poddanych zostanie przez czytelnika gruntownej weryfikacji lub ulegnie całkowitemu przewartościowaniu!

Książkę można nabyć na Leanbooks.pl