Trwa przetwarzanie danych...
Prosimy o cierpliwość...

XVIII Konferencja Lean Management dla produkcji i usług

Warsztaty i wycieczki

Warsztaty

Wykrywanie wąskich gardeł na produkcji

Zwiększenie produkowanych ilości na linii produkcyjnej wymaga zwiększenia przepustowości wąskich gardeł, co oznacza, że musimy najpierw znaleźć te miejsca, w których znajdują się wąskie gardła. Ale identyfikacja wąskich gardeł może nie być łatwa, ponieważ się przemieszczają. Większość typowych metod używanych w przemyśle nie działa przy przemieszczających się wąskich gardłach. Podczas tych warsztatów przedstawiona zostanie metoda Bottleneck Walk (obchód wąskich gardeł). Warsztaty obejmują nieco teorii wąskich gardeł, dużo praktyki z użyciem symulowanego systemu produkcji, a potem przejdziemy do działania w warunkach rzeczywistych – pójdziemy na halę produkcyjną, aby znaleźć wąskie gardła w rzeczywistym systemie produkcyjnym. 

Wybrane artykułu Christopha Rosera na temat wąskich gardeł:

 1. Shifting Bottlenecks
 2. Common Bottleneck Detection Methods that do NOT work!
 3. The Bottleneck Walk – Practical Bottleneck Detection Part 1
 4. The Bottleneck Walk – Practical Bottleneck Detection Part 2
 5. Mathematically Accurate Bottleneck Detection 1 – The Average Active Period Method
 6. Mathematically Accurate Bottleneck Detection 2 – The Active Period Method

UWAGA: Warsztat będzie odbywał sie na terenie firmy Wabco we Wrocławiu. WARSZTAT TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM


XVIII Konferencja Lean Management dla produkcji i usług

Christoph Roser

Wybitny ekspert Lean Production w szczególności np. w zakresie wąskich gardeł w przepływie produkcji, czy też w zakresie Lean w środowisku Industry 4.0

Warsztaty

Coaching twórczego myślenia w usługach

Ten warsztat będzie interaktywnym doświadczeniem uczenia się (symulacja), dostosowanym w pełni do środowiska usługowego, w trakcie którego poznacie przetestowaną metodę Karyn na prowadzenie coachingu w taki sposób, aby coachowani generowali nowe pomysły, a następnie przekładali je na efekty w procesach usługowych z wykorzystaniem metody 4P oraz 17 Zasad Toyota Way prowadzących do doskonałości w procesach usługowych (The Toyota Way to Service Excellence)


XVIII Konferencja Lean Management dla produkcji i usług

Karyn Ross

Światowej sławy ekspertka lean w usługach, USA, współautorka książki – razem z J. Likerem – The Toyota Way to Service Excellence

Warsztaty

Wprowadzenie do Lean Accounting - systemu rachunkowości i informacji finansowej wspierającego podejmowanie właściwych decyzji

Szczupła produkcja (Lean Manufacturing) to zupełnie inny w stosunku do tradycyjnego paradygmat wytwarzania. Skupia się na produkcji wyrobów wyłącznie wtedy, gdy klient wyrazi taką potrzebę poprzez złożenie zamówienia. W związku z tym różni się znacząco od metod produkcji masowej, stosowanych przez tradycyjnych producentów. Trudno się więc dziwić, że systemy księgowości i pomiaru efektywności, które działały w środowisku produkcji tradycyjnej będą szwankowały przy dość radykalnie zmienionych założeniach i metodach produkcji wg zasad Lean. Wiele firm dochodzi do wniosku, że aby utrzymać Lean, muszą zmienić swój system rachunkowości zarządczej.

Aby osiągnąć sukces firma wdrażająca Lean musi rozwinąć efektywną funkcję rachunkowości zarządczej, która uzupełni jej system księgowości finansowej. Tylko w ten sposób organizacja będzie w stanie zapewnić sobie wystarczającą bazę informacyjną niezbędną do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości. Księgowość finansowa skupia się na działaniach z przeszłości. Księgowość szczupła (Lean Accounting) jest nastawiona na podejście zintegrowane, polegające na uwzględnianiu pełnego zakresu informacji, istotnych z punktu widzenia podejmowania decyzji. Warsztaty obejmować będą sesję instruktażową, studia przypadku oraz wypowiedzi użytkowników działającego systemu Lean Accounting, obrazujące korzyści wynikające z odpowiednio zaprojektowanego systemu rachunkowości zarządczej wspierającego podejmowanie decyzji w firmie.

 

Program warsztatów

Dlaczego Lean Accounting jest ważne?

Wyjaśnienie problemów związanych z tradycyjną księgowością, z systemami kontroli i pomiaru oraz pokazanie, skąd wynika potrzeba stosowania szczupłej rachunkowości finansowej i zarządczej (Lean Accounting).

Czym jest szczupła rachunkowość?

Objaśnienie metod rachunkowości Lean oraz tego, jak każda z nich działa w firmie wdrażającej Lean:

- Zarządzanie strumieniem wartości

- System pomiaru efektywności i wyników w środowisku Lean

- Rachunek zysków i strat strumienia wartości

- Pomiar działań Lean na wynik finansowy firmy

- "Leanowe" podejmowanie decyzji przy użyciu tabeli wyników (Box Score)

Wdrażanie Lean Accounting

 

Kto powinien wziąć udział?

Dyrektorzy generalni i prezesi firm wdrażających Lean. Menadżerowie strumieni wartości, dyrektorzy finansowi, kontrolerzy finansowi, księgowi, członkowie zespołu Lean oraz inne osoby, które opracowują mierniki i/lub raporty księgowe. Kurs ten będzie szczególnie przydatny dla osób, które wcześniej nie zetknęły się z koncepcją Lean Accounting.


XVIII Konferencja Lean Management dla produkcji i usług

Nicholas S. Katko CPA, CGMA

Senior Consultant, BMA Inc.

Warsztaty

Praca standaryzowana: podstawa dla Kaizen

Standaryzowana praca, pomimo tego, że jest jednym z narzędzi Lean, które potencjalnie może przynieść najwięcej korzyści, jest niestety mało wykorzystywana. Zdokumentowana obecna najlepsza praktyka jako standaryzowana praca stanowi podstawę dla kaizen czyli ciągłego doskonalenia. Udoskonalony standard staje się nowym standardem i w ten sposób punktem odniesienia dla dalszych ulepszeń. Doskonalenie standaryzowanej pracy jest niekończącym się procesem. Zasadniczo standaryzowana praca składa się z trzech elementów:

 • Czasu Taktu, czyli tempa, w jakim produkty muszą być wytwarzane w procesie, aby zaspokoić zapotrzebowanie klientów.
 • Dokładnej sekwencji pracy, w której operator wykonuje zadania w czasie taktu.
 • Standardowego zapasu, w tym materiału przetwarzanego w maszynach, wymaganego do utrzymania płynnego działania procesu.

Ustanowienie standaryzowanej pracy polega na zbieraniu i zapisywaniu danych na kilku formularzach. Formularze te są wykorzystywane przez inżynierów i kierowników pierwszej linii do zaprojektowania procesu, a przez operatorów do usprawnienia wykonywanej przez nich pracy. Podczas tego warsztatu nauczysz się, jak korzystać z tych formularzy. Przekonasz się również, dlaczego wdrożenie Lean bez standaryzowanej pracy nie może być trwałe.

 

Korzyści:

Korzyści z ustandaryzowanej pracy obejmują: dokumentację bieżącego procesu dla wszystkich zmian produkcyjnych, zmniejszenie zmienności, łatwiejsze szkolenie nowych operatorów, redukcję urazów i przeciążeń oraz to, że wiadomo, jaki jest punkt startowy dla działań usprawniających.

Standaryzowana praca zaszczepia dyscyplinę w kulturze firmy, a właśnie dyscyplina, choć często lekceważona, jest niezbędna do tego, aby Lean mógł się zakorzenić. Standaryzowana praca jest także narzędziem edukacyjnym, które wspiera audyty, promuje rozwiązywanie problemów i angażuje członków zespołu w tworzenie rozwiązań poka-yoke.

 

Konspekt warsztatów:

Warsztaty oparte są na formacie "usłysz-zobacz-przećwicz" – tak więc uczestnik będzie zdobywał wiedzę i umiejętności dzięki objaśnieniom prowadzącego, dyskusjom, symulacjom i ćwiczeniom w małych grupach.

Tematyczna zawartość warsztatów:

 • Podstawowa koncepcja standaryzowanej pracy i przykłady z różnych branż.
 • Różnica między standaryzowaniem pracy a standaryzowaną pracą.
 • Trzy elementy standaryzowanej pracy (czas taktu, sekwencja pracy, standardowy zapas w toku).
 • Trzy dokumenty do zaprowadzenia standaryzowanej pracy (karta zdolności produkcyjnej procesu, tabela kombinacji pracy standaryzowanej, karta pracy standaryzowanej).
 • Trzy wymagania dotyczące standaryzowanej pracy (praca, sprzęt i linia, jakość)
 • Techniki standaryzowania pracy: poka-yoke, zarządzanie wizualne, arkusz podziału pracy, kontrola i audyt.
 • Jak wybrać techniki standaryzacji odpowiednie dla twojego środowiska, abyś mógł skutecznie zapewnić, że twój proces jest stabilny, a twoje wyniki są przewidywalne.
 • Podejście Toyoty do kaizen.
 • Jak obserwować pracę przed jej standaryzowaniem.

 

Cele warsztatów:

Po zakończeniu tych warsztatów będziesz w stanie:

 • Zrozumieć podstawy standaryzowania i jego znaczenie w tworzeniu fundamentów systemu Lean.
 • Opracowywać formularze pracy standaryzowanej.
 • Stosować techniki standaryzowania w celu:
 • doskonalenia szkoleń
 • eliminowania marnotrawstwa
 • zapewnienia, że usprawnienia zostaną wdrożone na trwałe
 • zapewnienia przewidywalności wyników.

 

Formularze pracy standaryzowanej w wersji po angielsku (ang. Standard Work Forms)

Artykuły na temat pracy standaryzowanej w wersji po angielsku:

 

"Byłem niesamowicie zdumiony tym, jak łatwo Sammy Obara uczy metodologii Lean, koncepcji i technik, co sprawia, że uczenie się jest tak interesujące i żywe, trening był bardzo skuteczny, zdolności dydaktyczne Sammy’iego są perfekcyjne, wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, a nasze cele zostały całkowicie spełnione."

 

- Paul Viezzer
Volvo, Powertrain Brazylia


XVIII Konferencja Lean Management dla produkcji i usług

Samuel Obara

Honsha Associates, USA, współautor książki "Toyota by Toyota"

Wycieczka

Wycieczka do firmy KRUK - firmy zajmującej się obsługą zadłużenia.

Wycieczka

Wycieczka do zakładu Opla dawniej General Motors

Opel Manufacturing Poland (OMP) należy do spółki Opel/Vauxhall, wchodzącej w skład koncernu Groupe PSA. Koncern PSA przejął koncern Opla/Vauxhall w sierpniu 2017, tym samym powstał drugi co do wielkości, po VW, producent samochodów w Europie. Firma ma dwa zakłady produkcyjne – samochodów osobowych w Gliwicach, będący jednocześnie główną siedzibą firmy, i silników w Tychach. Do spółki należą również Centra Usług Wspólnych oraz Funkcje Centralne obsługujące inne jednostki Opel/Vauxhall w Europie. Opel jest jednym z najlepszych zakładów, zatrudniającym obecnie łącznie z fabryką silników w Tychach ok 4000 pracowników.

Gliwicki zakład od początku budowany był na zasadach Lean i jest jednym z najlepszych przykładów pełnego, funkcjonującego systemu szczupłej produkcji. Oprócz możliwości przyjrzenia się procesowi produkcyjnemu samochodów uczestnicy zapoznają się z używanymi w fabryce narzędziami, procesami i rozwiązaniami Lean oraz ich specyficznym zastosowaniem w realiach produkcji samochodów.

Obecnie w fabryce w Gliwicach powstają dwa modele: elegancki kabriolet Cascada i bestseller marki – Opel Astra. Jako główny producent tego modelu fabryka odpowiada za jego standardy jakościowe w grupie Opel/Vauxhall.

Wycieczka

Wycieczka do zakładu Toyoty w Wałbrzychu połączona z wizytą w firmie Electrolux w Świdnicy

Powiadomienia o konferencji

Poinformujemy Cię o zapisach na Konferencję – zostaw nam swój adres e-mail